כחלק מקבוצת משרד עוה"ד פייפר- כהן

10 אחוז נכות – תאונת עבודה

10 אחוז נכות תאונת עבודה מציינים פגיעה קלה אך ממושכת מבחינת המוסד לביטוח הלאומי. למעשה, קביעת 10% הנכות התרחשה לאחר שעבר העובד תהליך שכלל תביעה לדמי פגיעה ולאחר מכן את תביעת הנכות, במסגרתה עמד בפני ועדה רפואית. כיצד הועדה מחליטה על קביעת אחוזי הנכות וכמה העובד צפוי לקבל ממנה?

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

הגדרתה של תאונת עבודה

תאונת עבודה מוגדרת כאירוע שהתרחש לעובד תוך כדי ועקב עבודתו, כאשר החוק מתייחס לאירועים שהתרחשו בתוך מקום העבודה או מחוצה לו, אם מדובר בהפסקת עובד, בדרך הביתה מהעבודה או בדרך מביתו לעבודה וכן כאשר העובד נמצא בשליחות מטעם מעסיקו.

 

קביעת זכויות לנפגעי עבודה

זכויותיו של עובד שהוכר כנפגע עבודה רבות, אך יינתנו לו רק על סמך סוג וחומרת הפגיעה. לאור אלו חשוב להתייעץ עם עורך דין תאונות עבודה שיוכל לייעץ לכם כיצד לפעול ולנהל את התהליך ולקבל פיצוי מקסימלי מכל הגופים הרלוונטיים.

 

כמה כסף מקבלים בגין 10 אחוז נכות תאונת עבודה?

נתחיל עם השאלה החשובה לכם ביותר: כמה כסף אתם צפויים לקבל על נכות בביטוח הלאומי?

ובכן, נתחיל עם דמי הפגיעה שהעובד מקבל עבור שלושת חודשי הפגיעה הראשונים – תשלום שנועד לכסות על היעדרו מעבודה והעדר יכולתו להתפרנס כרגיל. ובכן, דמי הפגיעה משולמים בשיעור של 75% מגובה השכר הממוצע לשלושת החודשים האחרונים ולמשך 91 ימים.

 

איך זה עובד?

בהנחה וממוצע השכר של העובד הוא 6,000 ₪, אזי 75% משכרו הם 4,500 שקלים. כעת בהכפלה לשלושה חודשים, צפוי העובד לקבל 13,500 שקלים.

לאחר ששולם לעובד הסכום וככל שפגיעתו עדיין מונעת ממנו לשוב לעבודתו, עליו להגיש לביטוח הלאומי תביעת נכות מעבודה. תביעה זו תחייב אותו לעבור ועדה רפואית שתבדוק את התפקוד בהתאם לפגיעה ותעריך אותו על ידי קביעת אחוזי נכות מסוימים. כידוע, ככל שאחוזי הנכות גבוהים יותר, כך התגמול שהמוסד לביטוח הלאומי משלם הוא משמעותי יותר.

 

רף מענק הנכות במוסד לביטוח הלאומי וחישובו

מבחינת הקביעה בחוקי הביטוח הלאומי, אחוזי הנכות המינימליים שמכוחם ניתן תשלום כלשהו הם 9%, כך שעובד שקיבל מהועדה הרפואית 8% או פחות איננו צפוי לקבל דבר.

כל נכות שנקבעה בשיעור שבין 9%-19% מזכה במענק כספי חד פעמי בגובה של 42 קצבאות ולפיכך, אדם שנקבעו לו 10 אחוז נכות צפוי לקבל מענק של כמה עשרות אלפי שקלים. כיצד מתבצע החישוב?

ובכן, אם שכרו הממוצע של העובד שכבר חושב הוא 6,000 ₪ ו-75% ממנו מהווים כאמור 4,500 שקלים, כעת יש להכפיל את סכום זה בגובה הנכות (10%) ולקבל את הסכום 450, אותו מכפילים ב-42 הקצבאות. ולכן הנפגע צפוי לקבל מענק כספי של 450*42 = 18,000 ₪.

ניקח דוגמה נוספת ובה עובד שהשתכר בשכר חודשי ממוצע של 15,000 ₪ ונכותו נקבעה על שיעור של 10%. כעת יש לגזור מתוך השכר את 75 האחוזים עד לתוצאה של 11,250 – החלק בשכר שממנו יצא המענק. בהכפלת 10% הנכות נגיע לתוצאה 1,125 ונכפיל אותה ב-42. כעת נוכל לראות שאותו עובד צפוי לקבל מענק חד פעמי בגובה של 47.250 שקלים מהביטוח הלאומי.

 

10% נכות בתאונת עבודה – נתונים שאתם מוכרחים להכיר

10 אחוז נכות בתאונת עבודה נחשב לשיעור נכות יחסית נמוך, שכן רק משיעור נכות של 20% מתחיל המוסד לביטוח הלאומי לשלם קצבאות נכות חודשיות. במקרה והעובד אכן מקבל נכות בשיעור של 20% ויותר, הוא צפוי לקבל על בסיס אותו חישוב סכום חודשי למשך התקופה שקובעת הוועדה.

חשוב לציין שבכל קביעת נכות מטעם הוועדה התשלום הוא תקופתי, כלומר שהנפגע יצטרך להגיע בשלב מסוים לוועדה רפואית נוספת להערכת מצבו מחדש ובה ייקבע האם הנפגע ממשיך לקבל קצבת נכות ומהו שיעור נכותו הנוכחי.

שיעור הנכות עשוי לעלות ככל שישנה החמרה במצב הגורמת לפגיעה תפקודית חמורה יותר ולכן גם אדם בעל 10% נכות יהיה זכאי להגיש בקשה להחמרת מצב לביטוח הלאומי, לעבור ועדה רפואית נוספת ולקבל אחוזי נכות גבוהים יותר.

אם אדם בעל 10% נכות אכן הצליח לקבל הכרה משמעותית יותר בפגיעתו ולהגדיל את נכותו עד לקבלת קצבה חודשית, ייתכן שהיא תמשיך להינתן לו כסדרה לכל החיים. כמובן שעליו לעמוד בועדה רפואית להערכת מצבו אחת לתקופה, אך אם פגיעתו צמיתה ואין בה שינויים משמעותיים לכאן או לכאן, לא יחולו שינויים בהחלטה על שיעור הנכות.

מצב זה מביא נפגעים רבים מעבודה עד לגיל הפרישה כשבידם קצבת נכות המשולמת להם מידי חודש. האם תתרחש פגיעה בסכום שכבר צברו מעבודתם לפני הפגיעה?

 

האם קבלת תגמול מתאונת עבודה פוגעת בפנסיה?

אדם שעבד והפריש כספים לפנסיה, זכאי לקבל אותם בעת הפרישה וללא קשר למצבו הרפואי או לעובדה שהוא מקבל הכנסה קבועה ממקור אחר שאיננו מעבודה. יחד עם זאת, הביטוח הלאומי שצפוי להעניק למבוטח את קצבת הזקנה, מסתכל על נתוני האזרח ובודק האם משולמת לו קצבה אחרת.

אם אותו עובד אכן מקבל קצבת נכות, הביטוח הלאומי ידרוש ממנו לבחור האם להמשיך לקבל את קצבת הנכות או לעבור לקבל את קצבת הזקנה, מה שיפסיק את תגמולי הנכות מכאן והלאה. הביטוח הלאומי מעוניין לעודד אנשים לקבל קצבת זקנה ולכן מציע גם מענקים למי שיבחר בכך, אך עקרונית רצוי לבחור בקצבה הגבוהה יותר מטבע הדברים.

 

כך עוברים את הועדה הרפואית בשלום ומקבלים 10% נכות

אדם שהוכר כנפגע עבודה וכעת פונה לקביעת דרגת הנכות עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע שהוכרה כתאונת עבודה, יוזמן לועדה רפואית המורכבת מרופא-שניים ומזכיר ועדה. כאן צפוי הנפגע לפרט את רכיבי פגיעתו ולענות לשאלות הרופאים לגבי תפקודו, ייתכן שגם ייבדק רפואית במקום. לוועדה חשוב להגיע מוכנים היטב ולגבות כל תשובה במסמכים הרפואיים הקיימים.

הועדה רשאית לדרוש בדיקה רפואית אצל רופא מטעמה שלא במעמד הועדה עצמה, לדרוש מסמכים או תיעוד נוסף וגם לדון בבקשות נכות ללא נוכחות הנפגע. כמובן שבמקרה כזה תהיו עדיין רשאים לבקש להופיע בפניה.

ההכנה הנדרשת לועדה מהסוג הזה היא הכנה מתמשכת, של מספר חודשים לפני. הכנה זו כוללת בדיקות ותיעוד נרחב הנוגע לפגימות, ארגון ומיון החומר הרפואי הקיים וגם התייעצות משפטית שתאפשר לכם להבין כיצד להציג את הפגימות ומה לדרוש מהוועדה במעמד הדיון. כמו כן, ניתן להגיע אליה בליווי של אדם קרוב או עו"ד שייצג אתכם בתוך הועדה עצמה.

החלטה תינתן ע"י שליחת מכתב מפקיד התביעות בדואר ואם היא איננה מספקת, ניתן להגיש ערר תוך 60 ימים לוועדה הרפואית לעררים. במעמד ועדה זו יהיה ניתן לקבל החלטה שמשנה את שיעור הנכות שנקבע. אם גם החלטותיה אינן משביעות רצון, יש לערער לבית הדין האזורי לעבודה תוך 60 ימים ובו ניתן לדון רק בשאלות משפטיות שהתעוררו בערר.

 

חשיבות הייעוץ והייצוג המשפטי

הן ההכנה לוועדה והן איסוף התיעוד הרפואי, המעמד בועדה והגשת הערר במידת הצורך דורשים מיומנות משפטית רבה. הניסיון מלמד שככל שעובד מיוצג מטעם עורך דין מקצועי ובקיא מאוד בחוקי הביטוח הלאומי, כך הוא יוכל לשפר את סיכוייו בוועדה ולהעמיד את שיעור הנכות על אחוז משמעותי יותר. עורך הדין מספק הגנה לזכויות ולטענות גם בהמשך הדרך ומאפשר לנפגע להבין כיצד עליו לפעול על סמך נסיבותיו, למן הרגע הראשון שאחרי תאונת העבודה.

תוכן עניינים