כחלק מקבוצת משרד עוה"ד פייפר- כהן

תביעה בגין תאונת דרכים

רצה הגורל ומצאתם את עצמכם מעורבים בתאונת דרכים? הצעדים הראשוניים בהם עליכם לנקוט לאחר מכן אינם קשורים כלל למידת האחריות שלכם בגרימת תאונת דרכים ואלא למצבכם הרפואי האישי, שמאפשר לקבל פיצוי כספי בהתאם לחומרת מצבכם והנזק הפיזי/ נפשי שנגרם לכם.

במאמר זה נתייחס לדרכי המיצוי של תביעה בגין תאונת דרכים, לרבות תביעת פיצויים מפוליסות הביטוח או מהמוסד לביטוח לאומי בגין הנזק שנגרם לכם.

בשפה המקצועית והמשפטית: מהי תאונת דרכים?

הבנת כלל המשמעויות של מהי תאונת דרכים בפני החוק היא קריטית כדי להבין מה עומד בפנינו. כל חבלה עקב או במעורבות כלי ממונע מכל סוג כולל תאונת אוטובוס, תאונת אופנוע, תאונת טרקטור, תאונת מכונית וגם תאונת קטנוע נכנס להגדרה של תאונת דרכים.

תאונות דרכים על פי פסיקות שונות של בתי הדין נקבעו גם במקרים של פציעה בעת כניסה ויציאה מהרכב, מעורבות רכב חונה, תאונת מלגזה או בזמן שאדם טיפל ברכב גם אם לא היה מונע ומצבים שונים הכוללים כלים מגוונים מוכרים לעיתים תאונות דרכים על פי פסק דין.

בגדול, כל מצב בו נחבלתם והיה מעורב בו כלי ממונע – מומלץ לראות כתאונת דרכים ולפעול על פי כל הצעדים הראשוניים למיצוי זכויותיכם עד ואם שיתברר אחרת. קביעה לגבי אופי האירוע תיתן בלשלב מאוחר יותר ותיתמך בעדויות וראיות שאספת.

שאלון נכות עבודה

מלאו את השאלון וניצג מטעמנו יחזור אליכם לייעוץ

הגשת תביעה בגין תאונת דרכים

עכשיו כשאנו חולקים את ההבנה לגבי המושג תאונת דרכים בפני החוק, בוודאי תרצו לדעת מה בעצם הפעולות הראשוניות במצב של מעורבות בתאונת דרכים

לא מן הנמנע שגם אם לא נפצעתם פיזית בתאונה, תרגישו בעקבותיה דכדוך נפשי, פוביות שלא סבלתם מהם לפני או ליקוי בתפקוד עקב מחשבות טורדניות על תאונת הדרכים. חבלות גופניות עלולות לכלול מקרים כמו פגיעת ראש, סדקים בצלעות, שברים או  דימומים פנימיים וחיצוניים ברמות שונות שידרשו סיוע רפואי.

תביעה בגין תאונת דרכים

לפני שתפנו לקבלת טיפול רפואי חשוב לאסוף כמה שיותר ראיות שיעידו על מה שקרה בשטח ולאחר מכן יוכלו לסייע לכם במעמד התביעה מול חברת הביטוח. ייעוץ מן הרגע הראשון של עורך דין תאונות דרכים ייקל על תהליך הגשת התביעה, מיצוי זכויות מול המוסד ביטוח לאומי ויספק תמיכה והסברה משפטית לפני הוועדה הרפואית.

זו הסיבה שאסור לוותר על נוכחותו של עורך דין תאונות דרכים או עו"ד מומחה תאונות עבודה במקרים של תאונת דרכים. תיעוד האירוע בעזרת מצלמה, פרטים של כל המעורבים במקרה ופרטי קשר של עדים נוספים לתאונה יוכלו לתרום ולחזק את תיק התביעה שלכם מה שיאפשר לעורך דין מומחה להפיק את המירב מהמידע שתספק לו ולמקסם את הפיצויים המגיעים לכם. אם אדם נוסף לקח חלק באירוע עליך לתת לו את פרטיך האישיים כנדרש.

לאחר מכן, גשו לבדיקה רפואית גם אם אתם מרגישים שלא נעשה לכם חבלה משמעותית וספרו לרופא את כל מה שעברתם. לאחר הפגישה עם הרופא אל תדלגו על שלב קריטי בחלק של התביעה ופנו לתחנת המשטרה הקרובה כדי לדווח על האירוע, לתת עדות ולקבל אישור משטרה – טופס הכרחי ביותר לצורך הגשת התביעה.

אלה הם שלושת התחומים הדחופים ביותר לביצוע לאחר תאונת דרכים, מעבר לכך, כל שנותר לכם לעשות הוא לתעד ולאגור כל מסמך הקשור לפגיעה עקב התאונה החל ממרשמי תרופות, ימי מחלה מהעבודה, תוצאות בדיקות וכו'. בנוסף, כל תשלום שהוצאתם מכיסכם עבור טיפולים, בדיקות, מרשמים, ייעוץ  מומחה וכו' שימרו במקום שלא תאבדו אותם אם תרצו הזדמנות לקבל החזרים כספיים עבורם.

באותה נשימה תוכלו גם לחפש ולברור בין שלל עורכי הדין לתאונות דרכים הקיימים בשוק את האחד המתאים בעיניכם – עורך דין מומחה לתאונת דרכים שתוכלו לסמוך עליו וידע לבחון את מצבכם הרפואי מבחינה משפטית ולמצות את זכויותיכם בעקבות הנזק שנגרם לכם.

 

עם מי אני צריך לדבר אחרי תאונת דרכים?

הגורמים הרשמיים והמקצועיים ביותר איתם תוכלו לדבר אם עברתם תאונת דרכים הם עורכי דין לנזיקין או עורך דין לתאונות דרכים על מנת להשיג הכרה לכל מה שמגיע לך. שני משתנים עיקריים המושפעים בעקבות סיוע של עורך דין תאונות דרכים מומחה הם: רמת המענקים והדרך בה יופרשו למבוטח. ולכן כדי שתהיה לך יותר השפעה על הדרך בה הדבר יתבצע, חשוב שיהיה לצידך עורך דין מומחה למקרים של תאונות דרכים בעל ניסיון ובקיאות בנושא.

ישנן מגוון התמחויות בכל הנוגע לדיני נזיקין ולכן כאשר אתם פונים בבקשת ייצוג לחברת עורכי דין, חשוב לוודא שעורך הדין המטפל בכם בקיא בייצוג נפגעי תאונות דרכים באופן ספציפי.

 שיקול נוסף בבחירת התמחות העורך דין צריך להיות גם סוג הנזק שנגרם לכם, אם נגרמה לכם חבלה באזור הפנים או הגולגולת יש להיעזר בשירותיו של עורך דין נזיקין שתחומו העיקרי הוא חבלות ראש וגוף, אם נגרם לכם נזק נפשי כגון חרדות יש להיעזר בשירותיו של עורך דין שתחומו העיקרי הוא נכות מעבודה עקב קושי רגשי לאחר תאונת דרכים.

במצבים של תאונת עבודה או אובדן כושר עבודה לאחר תאונת דרכים יש להסתייע בייעוצו של עורך דין שתחום העיסוק העיקרי שלו הוא תביעות נכות מעבודה מול המוסד ביטוח לאומי חברות הביטוח וכך נכון לגבי כל מצב רפואי או משפטי בפני עצמו בו יש לבחור את סוג עורך הדין המתאים ביותר.

משרד עורכי הדין פייפר כהן ושות’ בעל ותק של שנים ומתמחה במגוון סוגים של תביעות מול המוסד ביטוח לאומי או חברות הביטוח עקב תאונות דרכים, אובדן כושר עבודה, חבלות ראש, פגיעות פיזיות בנוסף לניסיון ובקיאות מקצועית ומשפטים בשלל תחומים  שידעו להכווין וללוות אתכם בעת התביעה כדי שתצאו עם המיטב שמגיע לכם על פי חוק.

ייתכן ומגיע לך הרבה כסף!
בדיקה להערכת סיכויי תביעתך ללא התחייבות!

 

תאונת דרכים: כמה פיצויים מקבלים ואיך לחשב אותם?

הדרך בה בנוי דו"ח הפיצויים תהיה שונה במקצת עבור כל פגיעה ויש בתוכו סעיפים נבדלים המותאמים ספציפית לחבלה הנדונה ורמת הנזק שגרמה. כל מקרה תביעה עומד בפני עצמו, נכנס לקטגוריה משפטית רלוונטית וטומן בחובו משתנים של סוגי הפציעות וחומרתן בהתאם לממצאים המזכים להכרה בליקוי וכן לקביעה של רמת המענק שינתן בגינו.

 

פיצויים בהתאם לסוג והיקף החבלה

למשל, פגיעת ראש או צוואר נפוצה במקרים של תאונות דרכים היא חבלה הנקראת 'צליפת שוט' המביאה לזעזוע של עמוד השדרה ומפרקי הצוואר גורמת לכאבים העלולים לא לחלוף כל כך מהר להידרדר לליקוי בתפקוד. 

משתנים הקשורים לנסיבות החבלה כגון האם תאונת הדרכים התרחשה בזמן העבודה או בעקבותיה, מה רמת הקושי של תאונת הדרכים והאם ישנן פגיעות נוספות, מה חלקכם בתאונה – האם נהגתם, נסעתם או הלכתם ברגל, אילו כלי רכב היו מעורבים בתאונה, מה סוג התאונה, היתכנות למקרים של רשלנות רפואית במהלך הטיפול שבעקבות החבלות ועוד.

בסיועו של עורך דין מומחה לתאונות דרכים יבוצע סיעור מוחות משותף שישים בפוקוס את הצרכים הרפואיים והמשפטים שלך ותתגבש הדרך הנכונה ביותר לפעול כדי לקבל את מלוא הפיצויים המגיעים לך בהתאם לאיכות הראיות שנאספו מהרגע הראשון בה התרחשה התאונה.

 

פיצויים בהתאם למצב הכלכלי עקב הפגיעה

יש לקחת בחשבון לא רק טיפולים רפואיים ופגיעות שטופלו מיד לאחר התאונה אלא גם את האפשרות שהפגיעה השפיעה לטווח הארוך והובילה לאובדן כושר עבודה או נכות ארעית מעבודה עקב פגיעות פיזיות כמו כאבי פרקים, חבלות ראש ופריצות דיסק או ליקויים נפשיים כמו חרדות ופוביות.

לכל אלה נוספים האספקטים הכלכליים החל מהוצאות על טיפולים, הפסד ימי עבודה ומיצוי מוחלט של חופשת המחלה כפי שמגיע לכם על פי זכויות העובד שלכם. ככל שתאספו נתונים וראיות רבות יותר לנזק שנגרם לכם כך יוכל עורך הדין לבסס את הנזק והגובה המענק המירבי שמגיע לכם בתביעת ביטוח או המוסד לביטוח לאומי עקב תאונת דרכים ומיצוי זכויות במצבים של נכות מעבודה ואחוזי נכות זמניים או לצמיתות.

 

פיצויים בהתאם למצבו העתידי והנוכחי של המבוטח

עוד נתונים שיש לקחת בחשבון בעת תביעות ביטוח עקב תאונות דרכים הם גיל התובע, סטטוס נכות וגובה האחוזים, יכולת ורמת השתכרות מרבית, טיוב המתייחס לנזק והליקויים הפסיכולוגים בעקבות האירוע וכן החזרים על תשלומים רפואיים.

רמת נכות וגובה האחוזים ברי חלוף או תמידיים: גובה המענק אליו תהיו זכאים הוא תוצאה ישירה של רמת הנכות שיכירו בה בעקבות הפציעה שלכם. אנשי מקצוע מוסמכים מטעם הביטוח יבחנו את מצבכם ויחליטו מהי גובה מענק הנכות שתקבלו בהתאם לשקלול באחוזים.

בחינה של כלל הפגיעות הפיזיות והנפשיות בגינן תובע הפצוע מענקים כלכליים עקב ליקויים רפואיים יכנסו לחישוב הסופי של רמת אחוזי הנכות. המומחים מטעם הביטוח יקבעו את סטטוס הנכות ויגדירו את מידת הנזק כתמידי או בר חלוף בהתאם לפגיעה ועוצמתה כגון ליקוי בטווח התנועה, נזקים קוגניטיביים, סוג החבלה, הפרעות נפשיות, כאבים כרוניים וכו'.

השלב בחיים בו נמצא התובע גם משחק תפקיד קריטי בעת קביעת רמת המענק וזאת משום שהיכולת המרבית ותקופת הזמן בה נותר לנפגע לעבוד ולבצע רווחים ארוך יותר מאדם אשר עבר וכבר עבד וחסך ברוב חייו הבוגרים וכן נדרשת התחשבות בגירעון שנגרם בעקבות התאונה ושללה ממנו את היכולת והאפשרות לקידום והעלאה בשכר. פרמטרים אלה גם משמעותיים ויש לוודא שנלקחים בחשבון בעת שקלול אחוזי נכות.

הפסדים של ימי עבודה, עיכוב או מניעת העלאה וקידום וכן אובדן כושר עבודה גם ראויים להילקח בחשבון אם נפגעת בתאונת דרכים ברמה מינורית או משמעותית עד חמורה של פגיעה שאירעה עקב התאונה או הדרדרות של פציעה קיימת בעקבות התאונה.

ליקויים בתפקוד כתוצאה מהתאונה הפוגעים בנפח שעות העבודה או בכשירות לעשות את תפקידכם  במקום העבודה כראוי ובאותה איכות כפי שהיתה לפני התאונה הם תמצית המשמעות של המושג אובדן כושר עבודה. אי לכך ובהתאם לזאת, בעת קביעת סכום המענק ישוקללו גם הפרמטרים הנ"ל כחלק מהנזק שגרמה התאונה.

 

פיצויים בשל כאב וסבל, החמרת מצב והוצאות כלכליות

סעד כספי בגין החרפה או היווצרות ייסורים נפשיים בתקופה שלאחר האירוע הטראומטי וסכנת החיים שחשתם בזמן תאונת הדרכים גם הוא חלק מהפרמטרים המובנים בתוך דו"ח ניתוח הנתונים בגינם ביטוח לאומי קובע את רמת אחוזי הנכות שתקבלו יחד עם השלב בו אתם נמצאים בחיים וליקויים בתפקוד ויכולת העבודה עקב התאונה.

הנחיות סעד כספי עבור מכלול תשלומים של נפגע תאונת דרכים הוגדרו במסגרת החוק לפיצוי של נפגעי תאונות דרכים מפני שההוצאות הכרוחות במקרה של תאונת דרכים הן גבוהות מאוד. הוצאות על תחבורה ציבורית, גרעון במשכורת והפרשות חובה בתלוש, הוצאות על טיפולים מיוחדים, קניית תרופות במרשם ומצבים נוספים בהם המטופל מוכרח לשלם עקב הפגיעה.

 

תאונת דרכים במהלך העבודה, בדרך לעבודה או ממנה

אי אפשר לדעת מתי זה יפגע בנו, אם מצאנו את עצמנו מעורבים בתאונת דרכים בזמן העבודה, בדרך לעבודה ובחזרה ממנה הביתה אפשר שבמידה רבה של סבירות תוכר כנפגע תאונת עבודה. במקרה כזה יש להגיש את המסמכים והבקשה התואמת עד לשנה מהתרחשות החבלה.

עו"ד מומחה לתאונות דרכים יתן לכם את כל ההכוונה הנדרשת על מנת לכסות את כל האספקטים הנוגעים למיצוי זכויותיכם בכל מסלולי הביטוח הרלוונטים עבורכם ובהתאם לאירוע אותו עברתם. שימו לב, במצב של תאונת דרכים המוכרת כתאונת עבודה לא ניתנים מענקי סעד כספי מוכפל בשל הגדרה שונה של הליקויים אצל חברות הביטוח ומול המוסד ביטוח לאומי. 

בעת תביעה בגין תאונת דרכים של אחד הגופים ולאחר קביעת רמת המענק תועבר אליכם כלל מכסתו וכן את יתר מענקי הסעד רק מהמוסד לביטוח לאומי. 

תוכן עניינים

עו”ד פייפר כהן בפייסבוק עו”ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם: