כחלק מקבוצת משרד עוה"ד פייפר- כהן

תאונת עבודה

במאמר זה תוכלו למצוא הסבר מקיף סביב נושא ביטוח לאומי תאונות עבודה משרדנו – פייפר כהן ובראשו עו"ד אייל פייפר מתמחה בתביעות מול המוסד ביטוח לאומי ולאורך השנים למד מהם הדגשים החשובים שעליכם לדעת טרם הגשת תביעה בנושא, להלן ההסבר המלא כיצד להגיש תביעה בנושא ביטוח לאומי תאונות עבודה.

 

 

ביטוח לאומי תאונת עבודה – אדם נפצע או חלה במהלך עבודתו ובעקבות פעילות עבודה, יכול להיות זכאי לזכויות שונות מגופי ביטוח שונים לטובת הטיפול בבריאותו ואובדן שכר העבודה שנגרם לו, בנוסף מהמוסד לביטוח לאומי לפי החוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995.

 

בכל הקשור ביטוח לאומי תאונת עבודה, בעקבות המצב הטראומטי והפתאומי לעיתים מתרחש לאחר תאונת עבודה, המדינה מאפשרת לנפגעי העבודה לקבל זכויות שונות בשביל לדעת לעזור להם לעבור את התקופה הקשה בדרך הטובה ביותר.  

 

תאונות עבודה יכולות לקרות בהמון דרכים ובכל סוג עבודה ומקצוע, ולכן,  על כל עובד צריך לדעת מהן הזכויות שבאפשרותו לקבל במידה והוא נפצע או חלה במקום עבודתו.

 

בשביל לדעת לעשות סדר בהליך מול המוסד לביטוח הלאומי, קורה לעיתים שזה יכול להיות מסובך, במאמר זה אנו נפרט לכם מהי תאונת עבודה, איך תאונת עבודה יכולה להיגרם, איך צריכים להגיש תביעת תאונת עבודה, וכיצד אתם צריכים לפעול בכל שלב על מנת לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם על פי החוק.

 

למעשה המוסד לביטוח לאומי הוא גוף שפועל מטעם המדינה, בשביל שתוכלו לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם, צריך לדעת שיש לעבור דרך מלאה בבירוקרטיה המצריכה זמן וסבלנות. 

 

לכן בשביל לדעת להתמודד מול המוסד לביטוח הלאומי בדרך היעילה ביותר, מומלץ לכם להיעזר בעורך דין תאונות עבודה, עורך דין תאונות עבודה ילווה אתכם לאורך כל ההליך, מתחילתו ועד לקבלת מירב הפיצויים. אולם לפני שנפרט לכם איך מגישים תביעה לאחר פגיעה בעבודה, חשוב לנו שתבינו מהי בכלל פגיעת עבודה וכיצד היא יכולה להיגרם.

 

איך נגרמת תאונת עבודה?

ביטוח לאומי תאונת עבודה – כמו שכבר ציינו הנ"ל, פגיעה בעבודה מורכבת מתאונת עבודה וממחלת מקצוע, והם יכולים להיגרם בכל עבודה ומקצוע ואף להגיע לאובדן כושר עבודה, במגוון הדרכים, בכל רגע נתון. 

 

לדוגמא: תאונת עבודה של מנקה עקב החלקה על הרצפה, תאונת דרכים של שליח אופנוע, תאונת דרכים של נהג משאית, תאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה ממנה, פריצת דיסק, בעיות שמיעה עקב חשיפה לרעש חזק במקום העבודה, מחלות שהתפרצו עקב חשיפה לחומרים מסוכנים בעבודה, תאונת אוטובוס, חתך עמוק עקב שימוש במכשירים חשמליים, פגיעת מיקרו טראומה שהינה פגיעה מצטברת של פעולות חוזרות ונשנות במסגרת העבודה ועוד.

 

מה זה תאונת עבודה על פי המוסד לביטוח לאומי?

על פי סעיף 79 של החוק המוסד לביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ”ה-1995 קובע כי פגיעת עבודה המורכבת מתאונת עבודה וממחלת מקצוע, שנגרמו תוך כדי עבודתו של העובד ועקב עבודתו. למעשה, בשביל שהתאונה או המחלה יחשבו כתאונת עבודה המזכה בפיצויים, עליהם להיות כתוצאה מאותה עבודה ובעקבות אותה עבודה. בנוסף, על פגיעת העבודה הינה גם תאונת דרכים שהתרחשה בדרך לעבודה או בחזרה ממנה, זאת אומרת שגם לא רק במהלך העבודה עצמה.

 

מה אנו צריכים לעשות לאחר תאונת עבודה?

כל נפגעי עבודה צריכים לדעת להגיש תביעת תאונת עבודה למוסד לביטוח הלאומי תוך זמן של עד 12 חודשים מקרות התאונה, בשביל שתוכלו לקבל את הזכויות המגיעות לכם, בשונה מתביעת תאונת עבודה מול חברת הביטוח אותה ניתן להגיש עד 3 שנים ממועד התאונה, ותביעת תאונת עבודה נגד המעביד אותה צריך להגיש עד 7 שנים ממועד התאונה. 

 

כמו שאפשר לראות, הגוף הראשון אליו רצוי לפנות הוא המוסד לביטוח הלאומי בגלל שכאשר המוסד לביטוח לאומי יכיר בפגיעה כתאונת עבודה, כך יהיה קל יותר להתנהל אל מול חברת הביטוח והמעביד. אך כדי שהמוסד לביטוח הלאומי יוכל להכיר בפגיעה כתאונת עבודה, ויזכה את הנפגע בכל הזכויות המגיעות לו, צריך לדעת לפעול לפי הוראות המוסד לביטוח הלאומי לעבור שלב אחר שלב, וכן להיעזר בעורך דין תאונות דרכים מנוסה, אשר מכיר את ההליך לעומקו ויודע כיצד לפעול בדרך האופטימלית והמהירה ביותר עד לקבלת מיטב הפיצויים המגיעים לכם על פי החוק.

 

דיווח על התאונה ופניה לקבלת טיפול רפואי לאחר תאונת עבודה

לאחר התאונה, לפני שאתם מגישים את התביעה אל מול ביטוח לאומי תאונת עבודה, עליכם לדווח על תאונת העבודה, על הפגיעה בעקבותיה ונסיבותיה למעביד, לדעת לבקש מהמעביד טופס הפניה לטיפול רפואי. כאשר מדובר במקרה של עובד שכיר, על הנפגע לבקש מהמעביד למלא ולחתום על “טופס הפניה לטיפול רפואי לעובד שכיר” שמספרו בל/125. 

 

אם מדובר בעובד עצמאי, על העובד למלא בעצמו “טופס הפניה לטיפול רפואי לעצמאי” שמספרו בל/ 283. לאחר מכן, על הנפגע לפנות עם טופס ההפניה לטיפול רפואי למחלקת תאונות עבודה בקופת החולים או בחדר מיון, לתת לרופא את הטופס ולבקש ממנו “תעודה רפואית ראשונה לנפגע עבודה”.

 

כאשר מגיעים לרופא, על הנפגע לדעת לפרט בדיוק מה קרה באירוע, איך הפגיעה נגרמה, וממה הוא סובל, וכן מומלץ לוודא שכל הפרטים האלו נרשמים על ידי הרופא שכן מדובר בגרסה ראשונית כתובה של האירוע על ידי גורם מוסמך. 

 

מלבד טופס התעודה הרפואית, יש לבקש מהרופא המטפל אישור מחלה לשלושת החודשים הראשונים לאחר הפגיעה ולאחר מכן במידת הצורך, לפנות לרופא תעסוקתי שמוסמך לתת אישור מחלה מעבר לשלושת החודשים הראשונים, אישור אי כושר עבודה ומכתב אודות אי כושר עבודה זמני או אי כושר עבודה קבוע שישמשו בהמשך ההליך. מלבד טפסים אלו, מומלץ לכם לערוך רישום של תאונת העבודה, נסיבותיה, תאריך ושעה, אופי הפגיעה ואם היו עדים במקום. כל אלו ישמשו את הנפגע בתביעתו בעתיד מול הביטוח הלאומי.

 

לאחר השלב הראשוני של הטיפול הרפואי וקבלת כל המסמכים הראשוניים מהמעביד ומרופא קופת החולים, יש להגיש לביטוח הלאומי תביעה לדמי פגיעה.

 

איך אתם מגישים תביעה לדמי פגיעה לאחר תאונת עבודה?

לאחר שעברתם את ההליך הראשוני שפורט לעיל, על הנפגע למלא טופס “תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה” של המוסד לביטוח הלאומי שמספרו בל/ 211.  בטופס הזה צריך לתאר במדויק ככל האפשר את הפגיעה,  איך הפגיעה התרחשה וזמן תאריך הפסקת העבודה למוסד ל ביטוח לאומי עקב תאונת עבודה. אל טופס רצוי לכם לצרף את התעודה הרפואית שקיבלתם על ידי קופת החולים, דוח מיון במידה ויש, וכן כל תעודה או מסמך רפואי אחר שהתקבלו לאחר התאונה.

 

כמו שאמרנו הנ"ל, את התביעה לדמי פגיעה יש להגיש עד 12 חודשים מהתרחשות האירוע שכן הגשת התביעה לאחר מכן יכולה לפגוע בזכאות הנפגע לדמי פגיעה ו/או בגובה גמלת הנכות במידה והפגיעה גרמה לנכות.  לאחר הגשת תביעה לדמי פגיעה, המוסד לביטוח הלאומי יבחן את תביעתו של הנפגע על מסמכיו ויקבע את גובה דמי הפגיעה שעליו לקבל. אדם שנפגע, קיבל דמי פגיעה ונותרה לו נכות עקב הפגיעה, זכאי להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה אשר תקבע את שיעור אחוזי הנכות המגיעים לו ובהתאם לכך, קצבאות או גמלת נכה.

 

איך צריך להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה?

אם נפגעתם בעבודה, שילמו לכם דמי פגיעה ונותר לכם נכות, זמנית או קבועה בעקבות הפגיעה, אתם זכאים להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה על ידי טופס שנקרא: “תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה ולתשלום גמלת נכות מעבודה” שמספרו בל/ 200. 

 

רצוי לדעת במידה ונפגעתם שבאפשרותכם להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה רק אם קודם לכן הוא הגיש תביעה לדמי פגיעה, בעקבותיה אתם מקבלים דמי פגיעה ופגיעתו הוכרה כפגיעת עבודה. אדם שהוועדות של המוסד לביטוח לאומי קבעו לו דרגת נכות בין 5% ועד 20% זכאי לקבל קצבה חד פעמית, בעוד שאדם שנקבעה לו דרגת נכות מעל 20% זכאי לקבל קבצה חודשית. לאחר שהגשתם את התביעה לגמלת נכות, האדם שנפגע יזומן לוועדה רפואית לנכות מעבודה של המוסד לביטוח הלאומי, שתדון בתביעתו ותקבע את גובה אחוזי הנכות המגיעים לו על פי החוק.

 

הוועדה הרפואית לנכות מעבודה:

אדם שנפגע בעבודתו והגיש תביעה לגמלת נכות עקב ביטוח לאומי תאונת עבודה יזומן על ידי הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי שתבדוק את תביעתו, תדון במצבו ותקבע את האם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה ואת שיעור אחוזי הנכות המתאימים למצבו.

 

רצוי מאוד לדעת שהדיון בוועדה הוא חשוב ביותר דיון זה יקבע את הזכויות שתקבלו בעקבות הפגיעה שלכם, ולכן, יש להיערך ולהיות מוכנים לוועדה בצורה הטובה ביותר, עליכם להגיע עם כל המסמכים הרלוונטיים כלול תעודה מזהה. במהלך הדיון הוועדה עשויה לחקור את הנפגע, לשאול אותו שאלות ואף לבקש ממנו לעמוד לבדיקת רופא מטעם הוועדה. ניתן להגיע לוועדה עם מלווה ואפילו עורך דין, אשר רשאי לייצג את התובע בפני הוועדה ולענות בשמו על שאלות. כפי שאמרנו, תפקיד הוועדה הוא לבדוק את התביעה ומסמכיה לדון במצבו של התובע ולקבוע את דרגת הנכות מתאימה לו.

 

בשביל לקבל את מירב אחוזי הנכות בהתאם לפגיעתכם ובהתאם לכך קצבה חודשית, מומלץ לכם להיעזר בעורך דין תאונת עבודה שידע כיצד לנסח את תביעתכם באופן מיטבי ביותר, ולייצג אתכם אל מול הוועדה באופן שיוביל למקסימום הפיצויים שבאפשרותכם לקבל. לאחר הדיון בוועדה הרפואית, הוועדה תקבע את גובה אחוזי הנכות של התובע, אם מדובר בנכות זמנית או קבועה ואת תאריך תחילתה.

 

על פי מה הוועדה הרפואית יכולה לקבוע את דרגת הנכות לנפגע עבודה?

כפי שאמרנו הנ"ל, הוועדה הרפואית יכולה לקבוע את דרגת הנכות על פי בחינת התביעה, מסמכיה והדיון בוועדה. במידה ואותו אדם שנפגע סובל ממספר ליקויים נוספים, הוועדה הרפואית תוכל לקבוע את דרגת נכותו על פי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות שנקבעו לו.  

 

במידה ואותו אדם שנפגע סובל מליקויים רפואיים נוספים שקדמו לתאונת העבודה, ליקויים אלו הוכחו במסמכים רפואיים שבידכם, הוועדה הרפואית יכולה להפחית את דרגת הנכות הקשורה לליקויים קודמים ולקבוע את דרגת הנכות רק בהתאם לפגיעה שנגרמה בעבודה.

 

אם נקבעה לאדם שנפגע בתאונת עבודה דרגת נכות קבועה, והנכות משפיעה על יכולתו לחזור לעבודתו ולירידה קבועה של לפחות 20% מהכנסותיו, באפשרותו להגיש לפי תקנה 15 של המוסד לביטוח הלאומי, בקשה להגדלת דרגת הנכות לצמיתות עד מחצית מדרגת הנכות שנקבעה לו. במידה והאדם שנפגע לא מרוצה מהחלטת הוועדה הרפואית, באפשרותו להגיש על כך ערר לוועדה הרפואית לעררים של המוסד לביטוח הלאומי.

 

איך צריך להגיש ערר על החלטת הוועדה הרפואית?

במידה ואדם שנפגע בתאונת עבודה והוא אינו מרוצה מההחלטות שנקבעו בוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, אותו אדם רשאי להגיש ערר לוועדה הרפואית לעררים עד 30 יום ממועד קבלת החלטת הוועדה הרפואית. 

 

באפשרות האדם שנפגע להגיש ערר על דרגת הנכות שנקבעה לו, שיעור אחוזי הנכות שנקבעו, תאריך תחילת הנכות ואם נקבעה לו נכות זמנית.  את הערר יש להגיש בצירוף נימוקי הערר וכל המסמכים הרלוונטיים לערר. חשוב להגיש את הערר בצורה מנומקת ומפורטת שכן לאחר מכן, ניתן יהיה להגיש ערר נוסף רק בנושאים משפטיים בלבד.

 

ולכן, בעת הגשת הערר וכתיבתו, מומלץ להיעזר בעו”ד לתאונות עבודה שידע לנסח את הערר בצורה מדויקת, בהתאם לפסיקה ולדין על מנת להעלות את סיכויים לצלוח את הערר ולקבל את מבוקשכם. 

 

למה חשוב להיעזר בעורך דין לתאונות עבודה בעת הגשת תביעה למוסד לביטוח הלאומי. כל האמור לעיל על הנושא ביטוח לאומי תאונת עבודה ראינו שפגיעה בעבודה יכולה להתרחש בכל מיני דרכים, החל מפגיעות פיזיות ועד לפגיעות שהתרחשו והתגלו לאחר מספר שנים.

 

בשביל לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם מהביטוח הלאומי, יש לפעול על פי סדר מסוים ולעמוד בכל הבירוקרטיה הנדרשת על ידי המוסד לביטוח הלאומי, לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים, לעבור דיונים ועוד. 

 

כידוע, הליכים אלו עשויים להיות מאוד מסובכים, ועלולים לגזול זמן רב, וכל חוסר של מסמך או שלב בהליך, עשויים לעכב אתכם מלקבל את הזכויות והפיצויים המגיעים לכם. 

 

לכן, על מנת לעבור את ההליך בדרך חלקה ומהירה, מומלץ להיעזר בעורך דין לתאונות עבודה, אשר מכיר את אופן ההתנהלות מול הביטוח הלאומי ויודע כיצד לפעול בצורה מיטבית שלב אחר שלב כך שתקבלו מירב הפיצויים בעבור פגיעתכם.

תאונות עבודה הן תאונות אשר מתרחשות לאנשים במהלך עבודתם, אך גם בדרך הלוך או חזור מהעבודה. תאונות עבודה ייחשבו כאלה אם ניתן להוכיח שאכן האדם היה במהלך אחד מהשלבים הללו בעת מקרה התאונה.

תאונות עבודה מבוטחות במסגרת הביטוח הלאומי ולכן אנשים אשר חווים תאונות עבודה ומבוטחים כראוי בביטוח לאומי, זכאים לקבל סיוע ממוסד זה. על מנת לקבל זאת, עליהם להגיש תביעה המפרטת את פרטי התאונה.

בכול הקשור להתנהלות מול הביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה לרשות הנפגע 12 חודשים בלבד להגיש את התביעה, לאחר מכן חלה עליה התיישנות ולא ניתן לקבל הכרה כנפגע עבודה עקב תאונות עבודה שהתרחשו לפני יותר משנה.

גם אם כול ההליך לאחר תאונת עבודה יהיה מול הביטוח הלאומי, עדיין נדרש לדווח עליה למעביד בשל היותו אחראי על כול המתרחש בעבודה. כמו כן, המעביד צריך להעביר לעובד שנפגע טופס הפניה לטיפול רפואי על מנת שהכול יהיה מתועד ומנוהל גם מול המעביד.

תוכן עניינים