סעיף 6 – קצרת הסמפונות

תקציר

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

במאמר זה תוכלו לקבל את כל התשובות וההסברים לשנת 2021 בנוגע לסעיף 6 של ספר הליקויים של המוסד ביטוח לאומי, הכולל צפי אחוזי נכות הצפויים לכל אחת מהנכויות הקשורות קצרת הסמפונות.

פיצויים - חזה ובטן

בנוסף ישנו הסבר מקיף כיצד מגישים את המסמכים לביטוח לאומי, מה עליי לדעת טרם הגשת המסמכים וכיצד מבצעים ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי בקשר לאחוזי הנכות שהכירו בגין קצרת הסמפונות.

משרדנו – פייפר כהן ובראשו עו"ד אייל פייפר מתמחה בתביעות מול המוסד ביטוח לאומי ולאורך השנים למד מהם הדגשים החשובים שעליכם לדעת טרם הגשת תביעה בנושא, להלן ההסבר המלא:

סעיף 6 בספר הנכויות של המוסד לביטוח לאומי מראה את אחוזי הנכות האפשריים על כל אחת מן הנכויות הקשורות למחלת קצרת הסמפונות.


כדי שאנו נוכל לעזור לך לדעת בצורה מדויקת את הבעיות הרפואיות שיש לך, כך לדעת להעריך כמה אחוזי הנכות אפשר לקבל – הבאנו מושגים מקצועיים רלוונטיים עם הסברים קצרים, פשוטים וברורים.

זהו סעיף החוק:

סעיף 6 קצרת הסמפונות –  Asthma Bronchiale

א. במידה וישנם התקפים נדירים, כאשר אין סיבוכים – אפשר לקבל רק 0% נכות.

ב. במידה וישנם התקפים קלים בהפסקות ארוכות וסיבוכים קלים – יש אפשרות לקבל 20% נכות.

ג. במידה וישנם התקפים תכופים, קוצר נשימה בינוני לאחר מאמץ בין ההתקפים – יש אפשרות לקבל 40% נכות.

ד. במידה וישנם מצבים יותר קשים יש להעריך בהתאמה לסיבוכים לפי סעיף 5 (1).

מילון מושגים רלוונטי לקצרת הסמפונות:

אסטמה –  זוהי מחלה חסימתית התקפית, תוקפת את הסמפונות ומשפיעה על כניסת אוויר לריאות בשל התכווצות הסמפונות. מדובר על דלקת כרונית בסמפונות, בדך כלל מתרחשת עקב חשיפה לאלרגנים שונים(אבק, שיער בע"ח, פריחה ועוד) , כמו כן חשיפה לחומרים מזהמים כמו עשן, כתוצאה של מאמץ.

תנאים להגשת התביעה:

המוסד לביטוח לאומי יכול לקובע את אחוזי הנכות שאפשר לקבל במידה ואתם סובלים מבעיה של קצרת הסמפונות – אסטמה.

סעיף זה קובע 3 דרגות חומרה – התקפים נדירים, קלים, תכופים בהן תוכל לקבל אחוזי נכות, ומפנה לסעיף 5 (1) במידה ואתה סובל ממצב קשה.

הנחיות:

» במידה ויש לכם קצרת סמפונות קלה עד בינונית תוכלו לקבל 0% נכות, 20% נכות או 40% נכות.

במקרים של קצרת סמפונות חמורה תוכלו לקבל 0% נכות ועד 100% נכות:

•  במידה ואתה סובל מהתקפי אסטמה נדירים, עליך לגשת אל סעיף (א).

•  במידה ואתה סובל מהתקפים קלים, עליך לגשת אל סעיף (ב) וודא אם אתה עומד בתנאים.

•  במידה ואתה סובל מהתקפים תכופים, עליך לגשת אל סעיף (ג) וודא אם תנאי הזה מאפיין את מצבך.

•  במידה ויש לך אסטמה קשה הוועדות הרפואיות יקבעו לך אחוזי נכות על פי סעיף 5 (1) וייבחנו מספר פרמטרים: מידת, חומרת ההתקפים ומידת הסיבוכים עקב המצב.

זהו סעיף החוק עם הסברים, פרשנויות והוראות:

א. במידה ואתה סובל מהתקפי אסטמה נדירים ואין סיבוכים, אפשר לקבל רק 0% נכות.

דברים שכדאי לדעת:

במידה ואת מאובחן כחולה אסטמה במצב קל הנחשבת כהתקף אחת למספר חודשים במורה קלה יחסית, תפקודי ריאות נורמליים, ללא התערבות תרופתית או רפואית מיוחדת.

ב. במידה ואתה סובל מהתקפים קלים בהפסקות ארוכות ויש לך סיבוכי נשימה קלים או סיבוכים קלים אחרים, יש אפשרות לקבל 20% נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

במידה ומדובר בהתקפי אסטמה קלים בתדירות גבוהה יותר, כאשר תפקוד ריאות במהלך ההתקף מלווה בצפצופים בנשימה.

ג. במידה ואתה סובל מהתקפים תכופים, ואתה סובל מקוצר נשימה בינוני לאחר מאמץ בין התקפים, יש אפשרות לקבל 40% נכות. מדובר על התקפים לעיתים קרובות, צפצוף בעת נשימה וקשיי נשימה.

ד. במידה ואתה סובל מאסטמה במצב כרוני וקשה, אתה סובל מסיבוכים נלווים יבחנו רופאי הוועדות הרפואיות את הסיבוכים על פי תסמינים שמפורטים תחת סעיף 5 (1) דלקת כרונית בסמפונות.

•  סעיף זה מדבר על סיבוכי נשימה חמורים כמו: כשל נשימתי, דלקת ריאות, התמוטטות של הריאה או חלק ממנה,  התקף חמור שאינו מגיב לטיפול.

•  סעיף 5 (1) קובע אחוזי נכות בין 0-100% נכות. ככל שמדובר על התקף קשה יותר בתדירות גבוהה יותר, קיימים תסמינים קליניים חמורים יותר, כך יש אפשרות שאחוזי הנכות יהיו גבוהים יותר.

מסמכים רפואיים שרצוי לצרף:

אבחון רפואי על אסטמה.

תוצאות בדיקות רפואיות ספירומטר, צילומים.

במידה ואתה נוטל תרופות, עליך לצרף דוח על מרשמי תרופות.

תיעוד רופא – מועד אבחון אסטמה כולל פירוט על חומרת המחלה, תדירות התקפים, שימוש בתרופות, האם יש סיבוכים או תופעות נלוות.

המלצות:

•  ככל שמצבך קשה יותר, ואתה סובל מהתקפי אסטמה רבים או חמורים עליך להביא לדעת כי כל תיעוד רפואי יכול לעזור, תיעוד כמו: ביקורים אצל רופא, תלונות, אשפוזים, אישור רפואי על הימנעות מפעולות מאמץ, תוצאות בדיקות (למשל: תפקודי ריאות, מבחן תגר, מד שיא נשיפה) וצילומים (צילום חזה)

•  במידה ואתה מצרף תוצאות בדיקות, רצוי לך לצרף מספר בדיקות שנערכו ולמועד הוועדה צרף בדיקה נוספת סמוכה למועד הוועדה.

•  ככל שתצליח להוכיח טוב יותר לרופאי הוועדות הרפואיות כי מדובר על מצב קבוע שפוגע לא רק באיכות החיים שלך אלא גם מהווה סכנה ממשית, כך יטו הרופאים לקבוע אחוזי נכות מתאימים למצבך.

•  ההבדל הגדול בין תתי הסעיפים ואחוזי הנכות הינו בתדירות ההתקפים, במידת חומרתם ופגיעה באיכות החיים.  ככל שתוכיחו שהאסטמה היא חמורה יותר, ויש פגיעה משמעותית באיכות החיים כך אחוזי הנכות שייקבעו יהיו  תואמים למצבכם.

דברים כדאי לדעת כללי:

•  מחלת האסטמה כרונית מתאפיינת בדרך כלל: קוצר נשימה, בשיעול, צפצופים, ליחה, במקרים מסוימים כולל בצקת רירית, שיעול ליחתי.

•  במידה והאסטמה לא מאוזנת או לא מטופלת עלולה לגרום לעייפות, סיבוכי נשימה, קשיים תפקודיים, צורך באשפוז ואף סכנת חיים.

הבעיות הרפואיות המוצגות כאן אינן מייצגות את מכלול הבעיות הרפואיות מאחר ומדובר בעניין סובייקטיבי, בשביל לדעת למצות את כל אחוזי הנכות, וודא האם אתה סובל מבעיות רפואיות נוספות שיכולות לזכות אותך באחוזי נכות נוספים.

חשוב מאוד לזכור! על כל בעיה רפואית חייבת להיות מגובה בתיעוד רפואי מתאים. בכל סעיף ובכל מחלה תוכל למצוא פירוט שאתה זקוק לו לצורך הגשת התביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים אחרונים
תאונות דרכים - פיצויים - פייפר כהן
תאונת דרכים שהיא תאונת עבודה

אנו מכירים את הקשר בין ביטוח לאומי תאונת עבודה, ובין ביטוח לאומי תאונת דרכים, אבל מה קורה כאשר אנו מדברים על תאונת דרכים שהיא תאונת עבודה? יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >> השם שלך

קרא עוד »
תביעות נכות כללית - אחוזי נכות כיצד מגישים
תביעת אחוזי נכות מול ביטוח לאומי

במאמר זה נסביר כיצד מתבצעת תביעת אחוזי נכות מביטוח לאומי. אנו במשרד עורכי הדין פייפר כהן מעוניינים להנגיש את המידע החשוב הזה לציבור הרחב על מנת שבבוא העת- כולנו נדע כיצד להתנהל על מנת לדרוש את הזכויות

קרא עוד »

תקציר

עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות >>
יש לך שאלה? אנחנו פה בשבילך!