סעיף 2 – מחלות הדם

תקציר

במאמר זה תוכלו לקבל את כל התשובות וההסברים לשנת 2021 בנוגע לסעיף 2 של ספר הליקויים ביטוח לאומי, הכולל צפי אחוזי נכות הצפויים לכל אחת מהנכויות הקשורות למחלות הדם.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

בנוסף ישנו הסבר מקיף כיצד מגישים את המסמכים לביטוח לאומי, מה עליי לדעת טרם הגשת המסמכים וכיצד מבצעים ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי בקשר לאחוזי הנכות שהכירו בגין מחלות הדם.

 

משרדנו – פייפר כהן ובראשו עו"ד אייל פייפר מתמחה בתביעות מול המוסד ביטוח לאומי ולאורך השנים למד מהם הדגשים החשובים שעליכם לדעת טרם הגשת תביעה בנושא, להלן ההסבר המלא:

פיצויים - כלי דם ומחלות כלליות

 

סעיף 2 כלשונו על פי החוק: מחלות הדם.

אנמיה (מחוסר–דם ממאיר, מחוסר–ברזל, המוליטית, אפלסטית) ריבוי כדוריות אדומות, לובן הדם, ארגמנת, הפרעות בהקרשת דם

 

א. זכאות של 0% נכות במקרים של החלמה מלאה ללא תופעות לוואי.

 

ב. מצב כרוני עם תגובה לא–מספקת לטיפול, קיימים סימנים כלליים בינוניים – 20%

 

ג. זכאות עד ל 50% נכות במקרים חוזרים ונשנים המחייבים מעקב וטיפול צמוד, ישנם אותות מחלה קשים הפוגעים ביכולת העבודה ברמה חמורה.

 

ד. זכאות עד ל 75% במקרים חמורים כאשר ישנה יכולת לביצוע עבודות אלמנטריות והתנהלות אלא רק בבית המגורים.

 

ה. זכאות עד ל 100% נכות במקרים פאטלית כאשר החולה חסר יכולת לביצוע פעולות אלמנטריות, ללא יכולת לקום מהמיטה או נדרש לליווי סיעודי.

 

מושגים ופירושם – אנמיה

חסר בדם- מיעוט דם – כמות עודפת של כדוריות אדומות, המוגלובין נמוך או חוסר של תאי דם אדומים.

 

פוליציטמיה – תופעה בה מרקם הדם נהיה מעט סמיך צמיגי בעקבות כמות עודפת של כדוריות דם אדומות. מתבטאת בסימפטומים של לחץ דם גבוה, הפרעות נוירולוגיות, גירוד ועור אדמומי, מיחושים בפרקים, טחול וכבד מוגדלים.

 

לוקמיה ארגמנת – נקראת גם לובן הדם והיא חולי של כלי הדם הפוגע לרוב בכלי דם הזעירים בעור, מפרקים, כליות ומערכת העיכול. מתבטאת בתסמינים של בצקות, מיחושים ורגישות באזור הבטן, פריחה ועלייה בחום הגוף, כאבי פרקים.

 

פתח דבר:
עבור מחלות דם כגון אנמיה, ריבוי כדוריות דם אדומות, לוקמיה, דלקת בכלי הדם הקטנים בעיות בקרישת דפ – ביטוח לאומי קובע את רמת אחוזי הנכות על פי סעיף 2.

 

הכרה בזכאות של 0% ועד ל 100% נכות נקבעים בהתאם לרמת הפגיעה בך ועל פי חמישה קריטריונים כפי שמורטים בסעיף 2.

יש לבחון האם המחלה שלך היא מצב חוזר, קריטי או משמעותי או האם ישנם תופעות לוואי לאחר החלמה.

 

הדרכה:

» תת סעיף א' מפרט לגבי מקרים בהם ישנה החלמה ללא תופעות לוואי.

»  תת סעיפים ב' ו-ג' מתייחסים למקרים בהם המחלה חוזרת ונשנית ועל פי אילו פרמטרים נמדדת חומרתה.

» תת סעיף ד' מתייחס למצב בו המחלה גורמת לפגיעה משמעותית בהתנהלות ותפקוד.

» תת סעיף ה' מתייחס למצב בו המחלה גורמת לפגיעה פטאלית בהנהלות ותפקוד המטופל.

» במקרים בהם ישנם מחלות מרובות בכלי הדם כגון כמות עודפת של כדוריות אדומות בדם בנוסף לזיהום לוקמי, יש להציג אסמכתאות רפואיות המאשרות את מצבך כדי שהוועדה הרפואית של ביטוח לאומי תוכל לבחון את רמת הפגיעה בך ולתת התייחסות לכל סעיף ואחוזי הנכות המגיעים לך.

 

חשוב לדעת:

תוקפו של סעיף 2 ופירוט עבור קביעת אחוזי הנכות, רמת הליקוי וסוגיות רפואיות נכונות עד ל 30/9/2016. זה אומר:

 

 • מקרים של זכאות לאחוזי נכות תקפים עד ל 30/9/2016 אם נקבעו עקב מחלות דם המפורטות בסעיף 2 כגון אנמיה, ריבוי כדוריות דם אדומות, לוקמיה, דלקת בכלי הדם הקטנים בעיות בקרישת דם.
 • ניתן לקבל אחוזי נכות בהתאם למופיע בסעיף 2 במידה והוגש עירעור על החלטת הוועדה לפני 30/9/2016 .
 • לאחר ה 1/10/2016 יקבעו אחוזי הנכות בגין מחלות לב בהתאם לסעיף 2 המתוקן על סעיפיו.
 • אחוזי הנכות ורמות הליקוי עקב מחלות הדם על פי סעיף 2 החדש נקבעים בבחינת 19 פרמטרים לעומת 5 פרמטרים כפי במפורטים בסעיף הנ"ל.טיפ: הסעיף יכנס לתוקף ב 1/10/2016 אולם הפרמטרים החדשים נקבעו כבר ב 1/7/2016.סעיף 2 כולל פירוש והסבר.

 

להלן פרשנות ומושגים הרלוונטים להבנת הסעיף על מנת להקל על מלאכת שיעור חישוב אחוזי הנכות המגיעים לך בהתאם לפגיעה ממנה אתה סובל כפי שהיא מוגדרת על פי המוסד לביטוח לאומי.

 

(א) ניתן לקבל הכרה עבור 0% נכות במקרים של החלמה מלאה ללא תופעות לוואי.

 

(ב) ניתן לקבל הכרה של עד ל 20% במקרים בהם המחלה חוזרת ונשנית, כאשר התכשירים הרפואיים במרשם לא מועילים באופן מלא וישנם ליקויים קליניים למשל איבוד משקל, חוסר תיאבון או נשירת שיער.

 

(ג) ניתן לקבל הכרה של עד ל 50% נכות במקרים בהם המחלה חוזרת ונשנית, נזקק לתכשירים במרשם מתמשך וישנם ליקויים משמעותיים למשל חולשה חמורה, איבוד שיווי משקל ופגיעה משמעותית בכושר העבודה.

 

(ד) זכאות עד ל 75% נכות במקרים בהם יכולת החולה מאפשרת ביצוע מטלות אלמנטריות בלבד בבית המגורים.

 

(ה) זכאות עד ל 100% נכות במקרים בהם ישנו צורך בסיוע סיעודי, מוגבלות כוללות או חוסר יכולת לקום מהמיטה.

 

כדאי להביא למעמד התביעה

 • מסמכים רפואיים המציגים נתונים חד משמעיים של אנמיה ריבוי כדוריות דם אדומות, לובן דם, ארגמנת, הפרעות בקרישת דם.
 • אסמכתאות מעקב המצביעות על חזרתיות של המחלה.
 • מסמכים רפואיים המציגים את ההליך הטיפולי ואופן הטיפול.
 • מרשמים והפניות לבדיקות מומחה ותכשירים רפואיים.
 • מסמכים רפואיים המעידים על קובלנות בגין ליקויים וסימנים קליניים חוזרים ונשנים בתוספת תוצאות בדיקות המתייחסות לרמת הליקויים.
 • במקרים בהם ישנה פגיעה בכושר העבודה יש להציג הכשר לכך מרופא תעסוקה או סימוכין מרופא מטפל לכך שעקב המחלה נדרשת המעטה בשעות העבודה אם בכלל.
 • הצג סימוכין למצבך אם ישנו הכרח לסיוע סיעודי או אשפוז בצורת אסמכתאות אשפוז או תיעוד של המצב הסיעודי.

 

הבעיות הרפואיות המוצגות כאן אינן מייצגות את מכלול הבעיות הרפואיות מאחר ומדובר בעניין סובייקטיבי, על מנת למצות את כל אחוזי הנכות, בדוק האם אתה סובל מבעיות רפואיות נוספות שיכולות לזכות אותך באחוזי נכות נוספים.חשוב מאוד לזכור!

 

כל בעיה רפואית חייבת להיות מגובה בתיעוד רפואי מתאים. בכל סעיף ובכל מחלה תוכל למצוא פירוט שאתה זקוק לו לצורך הגשת התביעה.

 

במאמר זה הובאו מספר דוגמאות לסימפטומים ותופעות כפי שמפורט בסעיף 2 ואינם מעידים על כלל הסימנים הבריאותיים למחלה מכיוון שהתגובה לליקוי היא אינדיבידואלית.

 

תמיד מומלץ לוודא שלא פיספסת או המעטת בחשיבותה של סוגיה רפואית אחרת שאולי מייחסות לך אחוזי נכות נוספים המגיעים לך בגין הקושי ממנו אתה סובל.

 

יש לשים לב שכל קושי או פגם מחוייבים בסימוכין ואסמכתאות רפואיות המאשרות את הממצא ומעידות על הקושי. עבור כל ליקוי תוכל לראות פירוט בסעיף הרלוונטי לו, לגבי המסמכים שתצטרך לספק במעמד התביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים אחרונים
זכויות
תאונת עבודה זכויות

עברתם תאונת עבודה? מהן הזכויות שמגיעות לכם? כיצד לפעול כדי לקבל את הפיצויים שמגיעים לכם? במאמר הבא נענה על כל מה שחשוב לדעת על תאונת עבודה זכויות, אפשרויות ודרכי פעולה: יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו

קרא עוד »
פיצויים-אובדן-כושר-עבודה
כמה כסף מקבלים על תאונת עבודה

תאונות עבודה מתרחשות בכל סוג עבודה אפשרי, בין אם זוהי עבודה פיזית במאמץ גבוה ובין אם עבודה משרדית מתונה ורגועה. בכל אחד מהמצבים המוכרים כתאונת עבודה מתקבלות זכויות מסוימות במטרה לפצות על הפגיעה בעובד ובפרנסתו. כעת נשאלת

קרא עוד »
תאונת-עבודה
סכום פיצוי תאונת עבודה

על כמה עומד סכום פיצוי תאונת עבודה וכיצד מחשבים אותו? מי משלם את הסכום והאם ניתן לקבל אותו גם מתביעת המעסיק עצמו? נגלה לכם כבר עכשיו שסכום הפיצויים צפוי לעמוד על עשרות אלפי שקלים כל עוד נמצא

קרא עוד »
תקציר
מידע נוסף
עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות >>
יש לך שאלה? אנחנו פה בשבילך!