סעיף 19 – בקע

תקציר

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

במאמר זה תוכלו לקבל את כל התשובות וההסברים לשנת 2021 בנוגע לסעיף 19 של ספר הליקויים של המוסד ביטוח לאומי, הכולל צפי אחוזי נכות הצפויים לכל אחת מהנכויות הקשורות לבקע.

 

פיצויים - חזה ובטן

בנוסף ישנו הסבר מקיף כיצד מגישים את המסמכים לביטוח לאומי, מה עליי לדעת טרם הגשת המסמכים וכיצד מבצעים ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי בקשר לאחוזי הנכות שהכירו בגין בקע.

 

משרדנו – פייפר כהן ובראשו עו"ד אייל פייפר מתמחה בתביעות מול המוסד ביטוח לאומי ולאורך השנים למד מהם הדגשים החשובים שעליכם לדעת טרם הגשת תביעה בנושא, להלן ההסבר המלא:

 

סעיף 19 בספר הנכויות של המוסד לביטוח לאומי

 

מציג את אחוזי הנכות הצפויים לכל אחת מהנכויות הקשורות לבקע.


כדי שנו כל לעזור לך לדעת באופן מדויק את הבעיה הרפואית שלך, ובכך לדעת להעריך את גובה אחוזי הנכות שניתן לקבל – הבאנו לכאן מספר למושגים  רלוונטיים, המקצועיים הסברים קצרים, פשוטים וברורים.

 

זה סעיף החוק: סעיף 19 בקע.

 

(א). במצב בו אתה סובל מבקע המפשעה האפשרי להחזרה ( Reponibilis ) חד או דו–צדדי, ישנן הפרעות בלתי–ניכרות – אתה תקבל רק 0% נכות
(ב). מצב בו אתה נמצא לאחר ניתוח בקע המפשעה, חד או דו–צדדי, עם תוצאות טובות – אתה תקבל רק 0% נכות
(ג). במידה ואתה סובל מבקע גדול חד–צדדי, האפשרי להחזרה ( Reponibilis ) בנוסף אתה סובל מהפרעות בלתי–ניכרות, מצב בו אתה צריך החזקה ע"י חגורה – יש אפשרות לקבל 10% נכות
(ד). במידה והמצב הנ"ל בסעיף–קטן (ג) דלעיל, והוא דו–צדדי – יש אפשרות לקבל 15% נכות
(ה). במצב בו אתה סובל מבקע חוזר ( Recidivans ) חד–צדדי, עם הפרעות בלתי–ניכרות, הדורש החזקה ע"י חגורה – יש אפשרות לקבל 10% נכות
(ו). במידה והמצב המתואר בסעיף–קטן (ה) הנ"ל, והוא דו–צדדי – ישאפשרות לקבל 15% נכות
(ז). במידה ואתה סובל מבקע גדול אשר בלתי ניתן להחזרה ( Irreponibilis ) או גם בלתי–ניתן להחזקה ע"י חגורה – עם הפרעות בלתי–ניכרות, חד או דו–צדדי – יש אפשרות לקבל 20% נכות
(ח). במידה ומצב כמתואר בסעיף–קטן (ז) הנ"ל, עם הפרעות ניכרות – יש אפשרות לקבל 30% נכות
(ט). בקע פמורלי ( Hernia femoralis ) – אחוזי הנכות ייקבעו כפי שנקבעו לגבי בקע במפשעה ( Hernia inguinalis ).

 

מילון מושגים:


בקע:  זהו מצב בו קיים מעבר של איבר או רקמה ממקומה הטבעי וניתן לראות התבלטות של האיבר כלפי חוץ. יכול להיקרא גם שבר, קילה הרניה. 

 

יש כמה סוגי של בקעים:

 

בקע טבורי – טבעת הטבור נפתחת ובולטת החוצה. יכולה לגרום: אי נוחות,לכאב, בחילות , סחרחורת, הקאות,  צבע חריג ורגישות באזור הבקע. 

 

בקע סרעפתי – לולאת המעי או חלק מן הקיבה נלכד בתוך הסרעפת. יש תופעת לוואי של בצרבת.

 

בקע כלוא – מצב בו קטע מהמעי הדק נדחף דרך פתח צר בדופן הבטן יכול לגרום לנמק, זיהום ותופעות חמורות נוספות. מצב זה מחייב ניתוח דחוף. בקע כלוא גורם: הקאות, עצירות,  בחילות, חום גבוה, כאבים עזים, בלט באזור הבקע בעל צבע חריג. וכואב. 

 

בקע מפשעתי – לולאת המעי יוצאת ממקומה ונכנסת לתעלה ממנה ירדו האשכים למקום מחוץ לגוף. יכולה גם להופיע במפשעה אחת או בשתיהן. 

 

בקע פמורלי – בקע באזור המפשעה, ממוקם נמוך יותר אל הירך.

 

סעיף 19 בקע – הקדמה

 

המוסד לביטוח לאומי יכול לקובע את אחוזי הנכות שאפשר לקבל במידה ואתה סובל מבעיות של בקע. סעיף 19 מבחין בין 9 תרחישים של בקע וקובע לכל אחד מהם את אחוזי הנכות בהתאמה לדרגת החומר הבעיה.  אך שים לב! למצבי בקע בכל סעיף זה ואחוזיי  הנכות שיקבעו יהיו מנופים (הם לא נספרים) בתביעות אחוזי נכות לשירותים מיוחדים.

 

הגשה של תביעה לאחוזי נכות:

 

במידה ואתה סובל מבקע חד צידי או דו צידי או סבלת מבקע ועברת ניתוח יש אפשרת לקבל בין 0% נכות ועד 30%  נכות, בהתאמה לבעיה ולחומרתה. לא לשכוח את המסמכים הנלווים. אחוזי הנכות בסעיף זה מנופים (לא נספרים) בתביעות לשירותים מיוחדים!

 

 הנחיות:

  • במידה ואתה סובל ממצב של בקע רצוי שתיגש לסעיף 19, ובדוק מה מבין 9 התרחישים שנקבעו מתאים למצב בו אתה נמצא. זכור כי במידה ואתה מגיש תביעה רק לשירותים מיוחדים (ש.ר.מ.), אחוזי הנכות לא ייספרו בחישוב הנכויות הסופי.

 

זהו סעיף החוק עם הנחיות ופירושים:

 

(א) במידה ואתה סובל מבקע גדול שאינו יכול להיתמך בחגורת בקע, קיים אצלך הפרעות ניכרות, אתה חש בכאבים מרובים עם הקרנה, יש אפשרות לקבל 30% נכות

(ב) במידה ואתה סובל מבקע גדול וזקוק לניתוח מאחר והבקע לא ניתן להחזרה או שאינו יכול להיתמך על ידי חגורה, את חש במעט כאבים, יש אפשרות לקבל 20% נכות.

(ג) במידה ואתה סובל מבקע גדול דו צדדי, אתה נאלץ להשתמש בחגורת בקע אתה חש בכאבים קלים, יש אפשרות לקבל 15% נכות.

(ד) במידה ואתה סובל מבקע חוזר דו צדדי, אתה נאלץ להשתמש בחגורת בקע, אתה חש בכאבים מעטים, יש אפשרות לקבל 15%.

(ה) במידה ואתה סובל מבקע חוזר חד צדדי, אתה נאלץ להשתמש בחגורת בקע, אתה חש מעט כאבים, יש אפשרות לקבל 10% נכות. 

(ו). במידה ואתה סובל מבקע גדול חד צדדי שאפשר להחזיר, אתה נאלץ להשתמש בחגורת בקע, אתה חש בהפרעות קלות, יש אפשרות לקבל 10% נכות.

(ז) במידה ואתה סובל מבקע שאפשר להחזיר ללא התערבות כירורגית תוכל לקבל רק 0% נכות, אפילו אם אתה סובל מהפרעות קלות כמו מעט כאבים. 

(ח)  במידה ועברת ניתוח לתיקון בקע במפשעה והניתוח הוגדר בהצלחה, תוכל לקבל רק 0% נכות

(ט) במידה ואתה סובל מבקע פמורלי ייבחנו הרופאים את מידת התסמינים הם:  כאבים, נפיחות. במידה ואתה צריך חגורת החזקה, במידה וצריך לעבור התערבות כירורגית. למעשה אחוזי הנכות בעקבות בקע פרומלי ייפסקו בהתאם לסעיפי הליקוי של בקע רגיל.

 

מסמכים רפואיים שכדאי לצרף:


•  אבחון רפואי מאיזה סוג בקע אתה סובל.
•  תיעוד רפואי האם הבקע מזוהה כבקע חד צידי או דו צידי.
•  תיעוד רפואי על גודל הבקע.
•  במידה ואתה נאלץ להשתמש בחגורה או זקוק להשתמש, רצוי לצרף אישור רפואי על כך (לא מספיק להגיע עם חגורה עליך).
•  במידה ונאלצת לעבור ניתוח צרף דוח ניתוח.
•  תיעוד תלונות על הפרעות כתוצאה מהבקע.

 

דברים שרצוי לדעת

תסמינים: נפיחות – בלט באזור מפשעה, הגדלה במאמץ גופני או שיעול, כאבים באזור הפגוע לעיתים כולל הקרנה לשק האשכים, חסימת מעי או נמק של המעי.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים אחרונים
זכויות
תאונת עבודה זכויות

עברתם תאונת עבודה? מהן הזכויות שמגיעות לכם? כיצד לפעול כדי לקבל את הפיצויים שמגיעים לכם? במאמר הבא נענה על כל מה שחשוב לדעת על תאונת עבודה זכויות, אפשרויות ודרכי פעולה: יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו

קרא עוד »
פיצויים-אובדן-כושר-עבודה
כמה כסף מקבלים על תאונת עבודה

תאונות עבודה מתרחשות בכל סוג עבודה אפשרי, בין אם זוהי עבודה פיזית במאמץ גבוה ובין אם עבודה משרדית מתונה ורגועה. בכל אחד מהמצבים המוכרים כתאונת עבודה מתקבלות זכויות מסוימות במטרה לפצות על הפגיעה בעובד ובפרנסתו. כעת נשאלת

קרא עוד »
תאונת-עבודה
סכום פיצוי תאונת עבודה

על כמה עומד סכום פיצוי תאונת עבודה וכיצד מחשבים אותו? מי משלם את הסכום והאם ניתן לקבל אותו גם מתביעת המעסיק עצמו? נגלה לכם כבר עכשיו שסכום הפיצויים צפוי לעמוד על עשרות אלפי שקלים כל עוד נמצא

קרא עוד »
תקציר
מידע נוסף
עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות >>
יש לך שאלה? אנחנו פה בשבילך!